Nové dobré festivaly

Meeting Brno

Jarní festival vznikl na půdorysu Roku smíření, kdy Brno na náš popud vyjádřilo lítost nad divokým, často velmi brutálním odsunem německých obyvatel po druhé světové válce. Ředitelkou tohoto festivalu je spisovatelka Kateřina Tučková. A aktivním hybatelem a autorem iniciační myšlenky náš zastupitel Petr Kalousek.

Maraton hudby

V souvislosti s úspěšným nápadem dostat se do sítě kreativních měst UNESCO v oblasti hudby vznikl hudební multižánrový festival, který se letos opravdu vyvedl. Folklor, jazz, klasika, duchovní hudba, busking, rock, nový cirkus, dětský program – celý víkend Brno žilo hudbou. V budoucnu se festival rozšíří o elektronickou hudbu a další žánry. Pořádá TIC, 24/7 Promotion (lidé kolem Jazz Festu) a CEMA (David Dittrich, Brno město hudby).

Festival Uprostřed

Vznikl za klíčového přispění městských peněz, celý ho vymyslel a zprodukoval náš radní na Brně-střed David Butula ve spolupráci s příspěvkovou organizací KVS. Koná se po celé léto, letošní druhý ročník byl nadupaný skvělými akcemi. Inspirace pro ostatní městské části!

Mendel je

Festival pořádaný při příležitosti Mendlových červencových narozenin. Víkend popularizačních přednášek a kultury inspirované J. G. Mendelem v prostorách augustiniánského kláštera. Mendelovo jméno a renomé má obrovský potenciál a město ho musí dál rozvíjet. Organizují TIC a Společně.

Serial Killer

Unikátní festival pod vedením producentky a filmařky Kamily Zlatuškové zaměřený na seriály a minisérie. V seriálech se dnes točí spousta peněz, podílí se na nich přední herecké i režisérské osobnosti. Už první ročník vykázal vysokou kvalitu, které kvitovali recenzenti a čeští i zahraniční hosté. A samozřejmě diváci. Cílem Kamily Zlatuškové je udělat z Brna hlavní středoevropské město seriálů, aby se sem každoročně sjížděli diváci i tvůrci a městu to přineslo prestiž. Příští ročník se uskuteční v září 2019.

Kromě toho je celé léto naplněno desítkami akcí, které fungují s pomocí dotací nebo na čistě soukromé bázi, a jsou skvělé – Ponava fest, Svitava pod parou, food festivaly… To všechno dohromady s neutuchajícím rozkvětem výborných hospůdek, kaváren a dalších podniků udělalo za poslední čtyři roky z Brna město, které celou letní sezónu tepe, žije, je vychvalované od místních i turistů. Ještě nedávno se v létě o víkendu dalo z města leda vypadnout, dnes je většinou hned několik důvodů, proč tu zůstat. Stalo se tak díky promyšlenému investování do kulturních a dalších akcí a my uděláme všechno pro to, aby se to i v příštích letech udrželo a ještě více povzneslo.

Koncertní sál – Janáčkovo kulturní centrum

Zahájili jsme stavbu nového koncertního sálu mezi Besední a Veselou, po kterém se počínaje Janáčkem desítky let volá.

Naše skvělá filharmonie nemá místo, kde by mohla současně zkoušet a hrát a kde by to dobře znělo. O sálu se sice mluví dlouho, ale do našeho příchodu se tomu nikdo vážně nevěnoval. Nebylo nic naprojektováno, stavěly se jen podzemní garáže bez ambice udělat na nich koncertní sál.

Změnili jsme to. Nastudovali jsme si v zahraničí, co moderní špičkový koncertní sál musí mít, vytvořili jsme zadání a prostřednictvím tvrdých kritérií jsme dosáhli toho, že dnes náš sál projektuje nejlepší světový akustik, Yasuhisa Toyota.

Jak bude sál vypadat, představíme v půlce září. Předpokládaný rok otevření je 2022.

Poprvé v historii budou mít Brňané v Brně příležitost slyšet nejen Janáčkovy symfonické skladby ve skutečně špičkovém zvuku. Filharmonie Brno nebude muset být namačkaná v nedostatečných prostorách jinak krásného Besedního domu a nebude muset složitě shánět prostory na hraní. V novém koncertním sále bude ale prostor pro všechny – pro různá tělesa klasické hudby, jazz i další druhy hudby. Na projektu koncertního sálu pracuje tým předních architektů s nejlepším světovým akustikem v čele.

Přečtěte si více okultuře.

Kreativní centrum v Káznici

Káznice je zásadní projekt pro podporu kreativních průmyslů a pro oživení Bronxu. Místo, kde naleznou prostory kreativci a kulturní aktéři ze všech odvětví. Videohry, architektura, design, zkušebny, ateliéry pro výtvarníky… A současně budou zachována pietní místa za oběti nacistického i komunistického teroru.

Projekt nabral více než roční zpoždění kvůli procesu zpamátnění, nyní má ale Káznice za sebou architektonickou soutěž a začíná se projektovat. „Předstupněm“ Káznice bude menší kreativní centrum v prostorách bývalé FaVU na Údolní.

Přečtěte si více okultuře.

Kreativní hub

Pilotní projekt menšího kreativního centra, jako předstupeň Káznice. V prostorách bývalé FAVU na Údolní. Bude otevřen v příštím roce. V zastupitelstvu v září 2018 bylo schváleno financování tohoto projektu. Iniciátorkou je Zdeňka Kujová z JICu.

Přečtěte si více okultuře.

Tugendhat

Spolek Meeting Brno, který má víceletou dotaci od města Brna, bude v rámci své činnosti rozvíjet spolupráci s židovskými rodinami. V Arnoldově vile vznikne Centrum dialogu, které se bude zaměřovat na mapování společného soužití Čechů, Němců a Židů, spolu s tím zde bude badatelské centrum pro vilu Tugendhat. Vilu společně s MČ Brno-sever zachráníme a otevřeme.

V Brně musí vzniknout muzeum Moravského Manchestru, které bez příkras ukáže, na základě čeho vznikl rozmach města Brna, ukáže osudy továrnických rodin, zaměstnanců těchto továren.

Vily Tugendhat, Löw-Beer a Arnoldovu chceme po dohodě s Jihomoravským krajem sloučit do jedné instituce, která bude mít jeden management a správní radu, v níž budou sedět zástupci příslušných rodin.

Přečtěte si více okultuře.

Janáčkovo muzeum

Zřídíme Janáčkovo muzeum. To je prostor, který v Brně velice chybí. Nemáme kde obyvatelům ani návštěvníkům města přehledně ukázat „život a dílo“ Leoše Janáčka. Přitom na obojím je rozhodně co ukazovat. Dnes existuje jen malinký Janáčkův domeček, který je jak pro panenky. Máme jasnou představu – ve vedlejší Chleborádově vile, kde sídlí dnes Janáčkův archiv, vybudovat moderní muzeum, které s využitím aktuálních trendů představí Janáčka všem, kdo mají zájem se s ním a jeho dílem seznámit. Muzeum vznikne ve spolupráci města Brna, Moravského zemského muzea, Ministerstva kultury, Nadace Leoše Janáčka, Masarykovy univerzity, Jihomoravského kraje a Biskupství brněnského, kterému dnes objekt patří. Na prvním místě bude majetkové vypořádání s církví, které dnes objekt patří. Koncept podoby muzea zpracoval Jiří Zahrádka, šéf oddělení dějin hudby Moravského zemského muzea a náš kandidát.

Přečtěte si více okultuře.

Arnoldova vila

V Arnoldově vile vznikne Centrum dialogu, které se bude zaměřovat na mapování společného soužití Čechů, Němců a Židů, spolu s tím zde bude badatelské centrum pro vilu Tugendhat. Vilu společně s MČ Brno-sever zachráníme a otevřeme. Aktuálně jsme ve fázi, kdy projektant začíná projektovat rekonstrukci vily a tvoříme žádost na Norské fondy. Vily Tugendhat, Löw-Beer a Arnoldovu chceme po dohodě s Jihomoravským krajem sloučit do jedné instituce, která bude mít jeden management a správní radu, v níž budou sedět zástupci příslušných rodin. Obnova Arnoldovy vily navazuje na dosavadní činnost města, kdy se snažíme ukazovat (například ve spolupráci se spolkem Meeting Brno), že zde vedle sebe dlouhou dobu žily různé národnosti – česká, židovská a německá. S tím souvisí i možnost využití Arnoldovy vily pro Studijní a dokumentační centrum vily Tugendhat. Iniciátorkou projektu je Miriam Kolářová, místostarostka Brno-Sever a kandidátka na starostu, KDU-ČSL, se kterou na celém projektu spolupracujeme.

Přečtěte si více okultuře.

Nedostali jste naše noviny?

Stáhněte si je!

Chcu víc.

Přijdte 5. a 6. října k volbám!