Nové dobré festivaly

Meeting Brno

Jarní festival vznikl na půdorysu Roku smíření, kdy Brno na náš popud vyjádřilo lítost nad divokým, často velmi brutálním odsunem německých obyvatel po druhé světové válce. Ředitelkou tohoto festivalu je spisovatelka Kateřina Tučková. A aktivním hybatelem a autorem iniciační myšlenky náš zastupitel Petr Kalousek.

Maraton hudby

V souvislosti s úspěšným nápadem dostat se do sítě kreativních měst UNESCO v oblasti hudby vznikl hudební multižánrový festival, který se letos opravdu vyvedl. Folklor, jazz, klasika, duchovní hudba, busking, rock, nový cirkus, dětský program – celý víkend Brno žilo hudbou. V budoucnu se festival rozšíří o elektronickou hudbu a další žánry. Pořádá TIC, 24/7 Promotion (lidé kolem Jazz Festu) a CEMA (David Dittrich, Brno město hudby).

Festival Uprostřed

Vznikl za klíčového přispění městských peněz, celý ho vymyslel a zprodukoval náš radní na Brně-střed David Butula ve spolupráci s příspěvkovou organizací KVS. Koná se po celé léto, letošní druhý ročník byl nadupaný skvělými akcemi. Inspirace pro ostatní městské části!

Mendel je

Festival pořádaný při příležitosti Mendlových červencových narozenin. Víkend popularizačních přednášek a kultury inspirované J. G. Mendelem v prostorách augustiniánského kláštera. Mendelovo jméno a renomé má obrovský potenciál a město ho musí dál rozvíjet. Organizují TIC a Společně.

Serial Killer

Unikátní festival pod vedením producentky a filmařky Kamily Zlatuškové zaměřený na seriály a minisérie. V seriálech se dnes točí spousta peněz, podílí se na nich přední herecké i režisérské osobnosti. Už první ročník vykázal vysokou kvalitu, které kvitovali recenzenti a čeští i zahraniční hosté. A samozřejmě diváci. Cílem Kamily Zlatuškové je udělat z Brna hlavní středoevropské město seriálů, aby se sem každoročně sjížděli diváci i tvůrci a městu to přineslo prestiž. Příští ročník se uskuteční v září 2019.

Kromě toho je celé léto naplněno desítkami akcí, které fungují s pomocí dotací nebo na čistě soukromé bázi, a jsou skvělé – Ponava fest, Svitava pod parou, food festivaly… To všechno dohromady s neutuchajícím rozkvětem výborných hospůdek, kaváren a dalších podniků udělalo za poslední čtyři roky z Brna město, které celou letní sezónu tepe, žije, je vychvalované od místních i turistů. Ještě nedávno se v létě o víkendu dalo z města leda vypadnout, dnes je většinou hned několik důvodů, proč tu zůstat. Stalo se tak díky promyšlenému investování do kulturních a dalších akcí a my uděláme všechno pro to, aby se to i v příštích letech udrželo a ještě více povzneslo.

Koncertní sál – Janáčkovo kulturní centrum

Zahájili jsme stavbu nového koncertního sálu mezi Besední a Veselou, po kterém se počínaje Janáčkem desítky let volá.

Naše skvělá filharmonie nemá místo, kde by mohla současně zkoušet a hrát a kde by to dobře znělo. O sálu se sice mluví dlouho, ale do našeho příchodu se tomu nikdo vážně nevěnoval. Nebylo nic naprojektováno, stavěly se jen podzemní garáže bez ambice udělat na nich koncertní sál.

Změnili jsme to. Nastudovali jsme si v zahraničí, co moderní špičkový koncertní sál musí mít, vytvořili jsme zadání a prostřednictvím tvrdých kritérií jsme dosáhli toho, že dnes náš sál projektuje nejlepší světový akustik, Yasuhisa Toyota.

Jak bude sál vypadat, představíme v půlce září. Předpokládaný rok otevření je 2022.

Poprvé v historii budou mít Brňané v Brně příležitost slyšet nejen Janáčkovy symfonické skladby ve skutečně špičkovém zvuku. Filharmonie Brno nebude muset být namačkaná v nedostatečných prostorách jinak krásného Besedního domu a nebude muset složitě shánět prostory na hraní. V novém koncertním sále bude ale prostor pro všechny – pro různá tělesa klasické hudby, jazz i další druhy hudby. Na projektu koncertního sálu pracuje tým předních architektů s nejlepším světovým akustikem v čele.

Přečtěte si více o kultuře.

Kreativní centrum v Káznici

Káznice je zásadní projekt pro podporu kreativních průmyslů a pro oživení Bronxu. Místo, kde naleznou prostory kreativci a kulturní aktéři ze všech odvětví. Videohry, architektura, design, zkušebny, ateliéry pro výtvarníky… A současně budou zachována pietní místa za oběti nacistického i komunistického teroru.

Projekt nabral více než roční zpoždění kvůli procesu zpamátnění, nyní má ale Káznice za sebou architektonickou soutěž a začíná se projektovat. „Předstupněm“ Káznice bude menší kreativní centrum v prostorách bývalé FaVU na Údolní.

Přečtěte si více o kultuře.

Mendel

Stejně jak se povedlo u Janáčkova archivu, dostaneme Mendela na seznam světového dědictví UNESCO. Ve spolupráci s Moravským zemským muzeem, Augustiniánským opatstvím, Masarykovou a Mendelovou univerzitou vytvoříme tým, který bude integrovat všechny aktivity, které se v Brně ve spojitosti s G. J. Mendelem dějí a připraví žádost o zápis na seznam UNESCO tak, aby musela být přijata. Věda, označená asi 50 let po Mendelově úmrtí genetikou, která uznává za svého zakladatele Gregora J. Mendela, vznikla právě v Brně, na Mendelově náměstí a významně ovlivnila rozvoj mnoha vědeckých směrů, včetně medicíny 21. století. Mendel není rozhodně jen historickou osobností. Jeho odkaz se rozvíjí v moderní vědě. Genetika může z velké části za to, jak vypadáme a jaké máme některé zdravotní potíže a to až po oblast vzácných nemocí, u kterých se genetika podílí asi z 80 % na jejich vzniku. Mendelův odkaz úspěšně rozvíjí brněnští vědci, proto chceme z Brna udělat jedno ze světových center genetiky.

Přečtěte si více o kultuře.

Muzeum Moravského Manchesteru

Prozatím jen idea. V Brně musí vzniknout muzeum Moravského Manchestru, které bez příkras ukáže, na základě čeho vznikl rozmach města Brna, ukáže osudy továrnických rodin, zaměstnanců těchto továren. Na jejím rozpracování pracujeme s rodinami Tugendhatů a Low-Beerů, abychom příštím roce představili konkrétní parametry.

Přečtěte si více o kultuře.

Kreativní hub

Pilotní projekt menšího kreativního centra, jako předstupeň Káznice. V prostorách bývalé FAVU na Údolní. Bude otevřen v příštím roce. V zastupitelstvu v září 2018 bylo schváleno financování tohoto projektu. Iniciátorkou je Zdeňka Kujová z JICu.

Přečtěte si více o kultuře.

Tugendhat

Spolek Meeting Brno, který má víceletou dotaci od města Brna, bude v rámci své činnosti rozvíjet spolupráci s židovskými rodinami. V Arnoldově vile vznikne Centrum dialogu, které se bude zaměřovat na mapování společného soužití Čechů, Němců a Židů, spolu s tím zde bude badatelské centrum pro vilu Tugendhat. Vilu společně s MČ Brno-sever zachráníme a otevřeme.

V Brně musí vzniknout muzeum Moravského Manchestru, které bez příkras ukáže, na základě čeho vznikl rozmach města Brna, ukáže osudy továrnických rodin, zaměstnanců těchto továren.

Vily Tugendhat, Löw-Beer a Arnoldovu chceme po dohodě s Jihomoravským krajem sloučit do jedné instituce, která bude mít jeden management a správní radu, v níž budou sedět zástupci příslušných rodin.

Přečtěte si více o kultuře.

Nedostali jste naše noviny?

Stáhněte si je!

Chcu víc.

Přijdte 5. a 6. října k volbám!