Chcou Žít Brno

Někteří mají to štěstí, jiní by aspoň na chvíli chtěli Žít Brno. Buďte jako oni!

Pavel Liška a Barbora Poláková

Po uplynulém století, kdy byli lidé z Brna vyhánění, kdy si útěkem zachraňovali život nebo odtud odcházeli za lepším, se do Brna vracejí, přicházejí sem pracovat a bydlet, přijíždějí sem trávit volný čas – a to není náhoda. Je to výsledek změn, které jsou z velké míry zásluhou party skvělých lidí z hnutí Žít Brno, díky nimž se z Brna stalo přívětivé evropské město, v němž je radost žít.

Kateřina Tučková

spisovatelka

Ke konci volebního období si uvědomuji, jak plodné bylo pro brněnskou kulturu. Zásluhu o to má podle mého názoru a mé osobní zkušenosti dosavadní náměstek primátora pro kulturu pan Matěj Hollan. Vnímavostí pro potřeby kultury byl úspěšným protikladem všech svých dosavadních předchůdců v této funkci. Protože v posledních týdnech slýchám a čítám na jeho adresu nejrůznější kritické poznámky, pokládám za správné doplnit je o toto své sdělení.

Milan Uhde

dramatik a spisovatel

Včera jsem v Brně potkal Báru Antonovou – roztěkanou a unavenou, zároveň ale nadšenou pro věc jako vždy. A došlo mi, že by komunální volby úplně stejně jako otázkou světonázoru měly být otázkou osobní známosti a důvěry. Jednoduše volíme lidi, které známe osobně. A myslím si, že bychom se o jednotlivých kandidátech měli v následujících dnech bavit. Báru Antonovou znám dobře a moc si jí vážím. Za její slušnost bych dal ruku do ohně. Je pracovitá, skromná a lidská. A nedovedu si představit, že by udělala nějakou levárnu.

Ladislav Zibura

spisovatel a cestovatel

Jan Hřebejk

filmový a divadelní režisér

Komunální politiku považuju po vařené brokolici za jednu z nejpekelnějších věcí na světě. Ale je jí třeba. A když se dobře udělá… Názor na věci veřejné mám svůj, na rozdíl od voleb do PS si myslím, že je letos i celkem slušně (haha) na výběr. Na vlastní angažmá v komunálu bych asi měla málo diplomatickou povahu, neměla trpělivost, zkušenosti a nervy, tak dělám jen suport ve společnosti, která je mi blízká a díky které zase s velkou chutí znovu pracuju v Brně.
Asi to tedy nikoho nepřekvapí, ale žila jsem Brno od začátku, žiju Brno i dnes a jsem i díky nim ráda, že jsem z Brna. I když si někdo klepe či bude klepat na čelo, což je mi líto, ale to je tak zhruba všechno, co s tím jsem schopná dělat.

Kamila Zlatušková

producentka a dramaturgyně

timo

brněnský street artist

Keby som žil v Brne, volil by som Žít Brno a zvlášť kandidáta Martina Reinera. Vážim si ho ako človeka, cením si ho ako autora, uznávam ho ako vydavateľa. Je to človek kultúry a takých potrebujeme vo verejnom živote ako soľ. Držím mu palce a teším sa na ďalšie návštevy vášho mesta. Už mi chýbajú vaše šaliny, galérie, divadlá, kluby aj kníhkupectvá. Bratislava má šťastie, lebo má v susedstve tri úžasné stredoeurópske mestá: Brno, Viedeň a Budapešť. Želám Martinovi aj vám všetko dobré.

Michal Hvorecký

nejpopulárnější slovenský spisovatel

Žít, nebo nežít — to je, oč tu běží:
zda je to ducha důstojnější snášet
střely a šípy rozkacené sudby,
či proti moři běd se chopit zbraně.

Jiří David

výtvarník a konceptuální umělec

Včera PKF – Prague Philharmonia zahájila v NoDu novou sezónu. FAMA Quartet hrál Janáčka, Berga a Szymanowského, muzikolog Jan Špaček zasvěceně interpretoval a mým úkolem bylo ho basovat, tj. dodávat na přání organizátorů různé dobové historické, masarykovské i jiné kontexty. S Janem pak dožit večer v blízkém Lokále v Dlouhé. Jako Brňák nemohl změnit můj názor na Prahu, kde s chutí žiju letos 38 let. Ale vyrozuměl jsem, že jednu chybu metropole má: nejde zde v komunálkách volit hnutí Žít Brno.

Pavel Kosatík

scenárista a spisovatel

Říká se, že úroveň péče o nemocné v určité zemi se pozná na tom, jak tato země pečuje o minoritní skupiny. Lidé a rodiny, jež bojují se vzácnými nemocemi jsou jednou z nich. Paní primářka Renata Gaillyová za svoji kariéru genetičky pro takové rodiny udělala již mnoho. Nyní se rozhodla za zájmy této menšiny bojovat i tím, že se připojila k hnutí Žít Brno. Kdybych já žila v Brně, volila bych Žít Brno.

Anna Arellanesová

předsedkyně České asociace pro vzácná onemocnění (ČAVO)

Dlouhá léta se účastním aktivit, které vedou ke zlepšení podmínek života osob, které jsou, např. z důvodů nemoci či zdravotního postižení, omezeny v obvyklém způsobu života.
I ve velkých městech tzv. západní Evropy zpravidla vědí, že státní politika nemůže dosáhnout všude tam, kde v obcích, čtvrtích a ulicích tito lidé žijí.
Při fakultní nemocnici v Brně jsme otevřeli další středisko Centra provázení. To podporuje rodiče dětí se závažnou zdravotní diagnózou v nejtěžších chvílích jejich života. Paní primářku MUDr. Renatu Gaillyovou jsem poznal jako vynikající odbornici, úžasného člověka. Nikdy jí nebyl lhostejný osud žádného pacienta. Nebude jí lhostejný ani „osud“ obyvatel Brna. Kdybych v něm žil, určitě bych podpořil paní primářku v nadcházejících volbách.

prof. Mgr. et. PaedDr. Jan Michalík, Ph.D.

vedoucí Centra provázení ČR

David Hrbek

moderátor a spisovatel

Město Brno v mém životě sehrálo zásadní roli. Poznal jsem tam řadu lidí i Martina Reinera. Poznal jsem ho jako čestného a čistého člověka a takových není v politice mnoho. Proto on i Žít Brno má moji jednoznačnou podporu. Politika nebude nikdy čestná a čistá, ale musíme se o to aspoň snažit.

Igor Bareš

herec

Je mnoho zcela konkrétních míst a událostí, u kterých vnímám, jako obyvatel centra města, pozitivní vývoj v posledních čtyřech letech. Je však i něco, co se hůře popisuje, neb je to spojeno s osobním založením a aktuálním stavem každého z nás: atmosféra, energie, sebevědomí lidí… pocit, že žijete a snad i přispíváte k rozvoji vašeho domov. A to jsou ony pozitivní momenty, které vnímám dnes a denně. Není mi jako člověku, a také profesně architektu, jedno, kde žijí lidé, a proto zneklidněně pozoruji ony jednoduché, rychlé a efektivní nápady, jak řešit sociální problematiku bydlení. Středoevropský prostor historicky zažil epochy, kdy lidé byli snadno a efektivně selektováni. Je dobré míti tento historický kontext na paměti. Nejen toto je důvod, proč podporuji projekt Rapid Re-Housing. Má v sobě nejen výrazný etický rozměr, který jako otec třech malých dětí hluboce vnímám, ale taky ryze pragmatickou dimenzi, kterou vnímám jako architekt. Vždy je lépe předcházet vzniku vyloučených lokalit, neb to je investice, která se vyplácí, a to nejen ve finanční rovině. Sousedství, pomoc či solidarita by se neměly stát nálepkami, ale projevem ducha doby, který dnes budujeme a o nějž usilujeme, zvláště pak když oslavuje 100 let republiky, Masarykovy republiky.

Ing. arch. Radek Suchánek, Ph.D.

architekt, prorektor Technické univerzity v Liberci

Za poslední 4 roky se toho díky hnutí Žít Brno hodně změnilo. Ale já chcu víc! Věřím, že když budou v politice lidé jako Barbora Antonová a Martin Reiner, můžou se podařit velké věci a město Brno se zase o něco víc přiblíží světu - světu, ve kterém se žije dobře. Všem.

Kamila Polívková

divadelní režisérka a scénografka

Nedostali jste naše noviny?

Stáhněte si je!

Chcu víc.

Přijdte 5. a 6. října k volbám!